Kiedykolwiek decydujesz się na instalację systemu wodnego, istnieje wiele kwestii, które będziesz chciał rozważyć. Niektóre z nich obejmują różnicę między rurami PEX i miedzianymi, rodzaje używanych lutów i różnice między ołowiem i cyną.
PEX vs rury miedziane
Używanie PEX vs rury miedziane w mieszkalnym systemie hydraulicznym jest wyborem, który jest często dokonywany przez właścicieli domów. Zarówno miedź jak i PEX mają swoje zalety i wady.
Najlepszą częścią PEX jest to, że ma niski ślad węglowy, i nie ma ryzyka, że wycieknie do wody. Minusem jest to, że nie jest stabilny na promieniowanie UV. Oznacza to, że nie może być stosowany na zewnątrz. Inną zaletą PEX jest to, że jest stosunkowo łatwy w instalacji i nie wymaga użycia palnika.
Miedź jest twardszym, bardziej sztywnym materiałem. Dzięki temu idealnie nadaje się na przewody doprowadzające wodę. Jednak miedź może być również podatna na korozję i przecieki – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu kameasenior.pl.
PEX, z drugiej strony, jest miękkim, elastycznym materiałem. Jest również niedrogi. Nie jest tak twardy jak miedź, ale jest bardziej wytrzymały. Jest również bardziej odporny na korozję i pękanie pod wpływem mrozu.
Rury miedziane to także dobry wybór na przewód wodociągowy. Ma długą historię stosowania w mieszkaniowych systemach hydraulicznych. W 100% nadaje się również do recyklingu.
Używanie miedzi do linii zaopatrzenia w wodę może zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, ale są minusy. Jednym z nich jest to, że miedź może być podatna na metaliczny smak w wodzie. To może się pogorszyć z wiekiem.
Stosowanie miedzi jest również droższe niż stosowanie PEX. To może być również ból, aby zainstalować. Rury miedziane muszą być cięte na wymiar, spawane i malowane. System rur miedzianych ma wiele zalet, ale jeśli jesteś w budżecie, PEX może być lepszym wyborem.
Przy wyborze między PEX i miedzi, należy rozważyć jakość, trwałość i koszt materiałów. Najbardziej trwałym materiałem jest miedź, ale jeśli jesteś w budżecie, możesz chcieć spojrzeć na PEX zamiast.
PEX i miedź są zarówno doskonałe opcje dla mieszkalnego systemu hydraulicznego. Wybór odpowiedniej kombinacji materiałów może zaoszczędzić wiele bólu głowy w przyszłości. Aby uzyskać bardziej świadomą decyzję, skonsultuj się z profesjonalnym hydraulikiem. Mogą one pokazać najlepsze proporcje do wykorzystania w danej sytuacji.
Lut a ołów i cyna
Tradycyjnie, lut składa się z ołowiu i cyny. Obecnie lut bezołowiowy jest preferowany przez wielu producentów produktów. Materiał ten zawiera cynę z innymi metalami, dzięki czemu jest łatwiejszy do pracy niż tradycyjny lut.
Lutownica bezołowiowa ma wyższą temperaturę topnienia niż tradycyjna. Może jednak tworzyć osady, które utrudniają działanie komponentów. Nie jest również tak płynny jak tradycyjny lut. Dlatego nie jest zalecany do stosowania w systemach wodnych.
Głównym powodem, dla którego producenci przechodzą na stosowanie lutów bezołowiowych, jest chęć wyeliminowania recyklingu odpadów ołowiu. Ołów jest materiałem toksycznym, który może zanieczyszczać wody gruntowe. Może być wdychany i wchłaniany przez skórę i usta.
Ustawa o bezpiecznym piciu wody zakazuje stosowania lutów na bazie ołowiu w systemach hydraulicznych dostarczających wodę pitną. Dyrektywa UE z 2006 r. dotycząca ograniczenia substancji niebezpiecznych również ograniczyła stosowanie lutu ołowiowego w elektronice.
Lut bezołowiowy ma również wyższą temperaturę topnienia niż lut na bazie ołowiu. Ma jednak niższą wytrzymałość na ścinanie i rozciąganie niż lut ołowiowy. Oznacza to, że nie podlega on samoregulacji tak skutecznie jak lut ołowiowy. To sprawia, że lut bezołowiowy jest mniej efektywny w zakresie siły rozciągania i samoregulacji.
Ustawa o bezpiecznym piciu wody zabrania również stosowania lutu na bazie ołowiu w przenośnych systemach wodnych. Obejmuje to prysznice, wanny i zamknięte systemy centralnego ogrzewania.
Lut na bazie ołowiu był używany w instalacji wodnej do 1986 roku. Poprawki do Safe Drinking Water Act zakazały stosowania lutów zawierających 50% cyny i 50% ołowiu. Obecnie lut bezołowiowy jest jedynym rodzajem lutu dozwolonym w tego typu instalacjach wodno-kanalizacyjnych.
Lutownica bezołowiowa jest dostępna w kilku różnych rodzajach. Najczęściej spotykany jest cynowo-miedziany, który zawiera 0,7% miedzi. Występuje on również w formule rozpuszczalnej w wodzie.
Lut cynowy-antymonowy jest również bezołowiowy i nadaje się do zastosowań hydraulicznych. Ten lut jest bardziej trwały niż lut cynowo-ołowiowy 50-50. Ma również długi okres przydatności. Ma wyższą temperaturę topnienia niż lut na bazie ołowiu i srebra.
Lutowanie to proces łączenia ze sobą rur miedzianych. Ważne jest użycie odpowiedniego lutu, aby uzyskać szczelne połączenie. Proces obejmuje użycie palnika gazowego do podgrzania rur i lutu. Po podgrzaniu lut płynie jak ciecz.
Korozja powoduje plamy teal
Posiadanie systemu hydraulicznego jest ważną częścią domu. Musisz jednak upewnić się, że instalacja hydrauliczna w Twoim domu działa prawidłowo. Jeśli zauważysz, że woda w Twoim domu zaczyna wyglądać na trochę zardzewiałą lub trochę odbarwioną, to może być czas, aby sprawdzić swoje miedziane rury.
Istnieje kilka różnych powodów, dla których rury miedziane mogą zacząć korodować. Jednak głównym winowajcą jest zła jakość wody. pH wody może być nieprawidłowe, a to może prowadzić do odbarwienia wody. To może prowadzić do nieprzyjemnych smaków, a także może zjeść z dala od swoich rur miedzianych.
Rury miedziane mogą również reagować na wysokie ciśnienie wody lub wodę, która jest zbyt kwaśna. Jeśli woda w Twoim domu ma kwaśne pH, może rozpuścić miedź, pozostawiając niebieskie lub zielone plamy na armaturze, zlewach lub praniu.
Korozja jest procesem naturalnym i będzie zachodzić z czasem. Jeśli jednak zauważysz nagły spadek ciśnienia wody lub zauważysz, że woda w Twoim domu jest przebarwiona, może to być czas na sprawdzenie instalacji miedzianej.
Istnieje wiele różnych czynników korozyjnych, które mogą mieć wpływ na rury miedziane, w tym sole, chlorki i siarczany. Te czynniki korozyjne reagują z rozpuszczonym w wodzie tlenem, pozostawiając niebieskie lub zielone plamy. W zależności od powagi problemu, może być konieczna kontrola lub wymiana rur.
Możesz również zauważyć metaliczny smak wody. Może to być spowodowane wysokim poziomem chlorku i soli lub może być wynikiem źródeł zanieczyszczeń. Jeśli jesteś zaniepokojony jakością swojej wody, możesz skontaktować się z lokalnym zakładem energetycznym w celu uzyskania porady.
Oprócz czynników korozyjnych istnieje szereg innych oznak, że rury miedziane mogą wymagać wymiany. Jeśli zauważysz niebieskie lub zielone plamy, metaliczne zapachy lub gorzki smak w wodzie, możesz mieć korozję rur miedzianych. Ważne jest, aby uzyskać to sprawdzone przez profesjonalistę, a można również kupić zestawy do testowania domu, aby sprawdzić obecność miedzi w wodzie.
Wspólne problemy z rurami miedzianymi
Pomimo tego, że jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów hydraulicznych, rury miedziane mogą powodować problemy. Jeśli doświadczasz nagłej utraty ciśnienia wody, Twoje rury mogą być skorodowane. Możesz naprawić lub wymienić swoje miedziane rury z profesjonalnym hydraulikiem.
Przecieki otworkowe to najczęstsze problemy z miedzianymi instalacjami hydraulicznymi. Są one spowodowane przez korozję na wewnętrznej stronie rury. Może być ukryty przez długi czas, ale w końcu doprowadzi do wycieku. Może to spowodować zawilgocenie dywanów i nieprzyjemny smak wody. Naprawa wycieku typu pinhole może kosztować setki dolarów. Ważne jest, aby zlokalizować wyciek, zanim spowoduje on szkody powodziowe w Twoim domu.
Korozja wewnątrz rury miedzianej może być spowodowana przez błądzące prądy elektryczne lub inne zanieczyszczenia. Możesz oczyścić rury używając rozcieńczonego roztworu środka do czyszczenia wapna/rdzy. Należy również upewnić się, że uziemienie elektryczne jest prawidłowe. Złe uziemienie może spowodować elektrolizę.
Korozja wewnątrz Twoich rur miedzianych może być również spowodowana zmianami w chemii wody. Ważne jest, aby sprawdzić wodę pod kątem pH i całkowitej ilości rozpuszczonych substancji stałych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, koniecznie skontaktuj się z zakładem wodociągowym.
Innym częstym problemem związanym z miedzianą instalacją wodną jest przebarwienie. Odbarwiona woda jest najczęściej spotykana przy pierwszym poborze w ciągu dnia. Ważne jest również, aby sprawdzić wodę pod kątem wskaźnika nasycenia Langliera. Jeśli twoja woda ma wysoki poziom rozpuszczonego tlenu, może to również powodować korozję.
Jeśli Twoje miedziane rury mają przebarwienia, ważne jest, aby skontaktować się z zakładem wodociągowym. Mogą oni być w stanie określić źródło problemu. W zależności od stopnia przebarwienia, może być konieczna wymiana rur.
Turbulencje mogą również powodować korozję rur miedzianych. Turbulencja może wystąpić, gdy woda podróżuje z większą lub mniejszą prędkością. Zazwyczaj kody hydrauliczne zalecają, aby woda poruszała się z prędkością 5 stóp na sekundę dla wody zimnej i 8 stóp na sekundę dla wody gorącej.
Jeśli widzisz zielone plamy na swoich miedzianych rurach, powinieneś skontaktować się z profesjonalnym hydraulikiem. Pomogą Ci oni ustalić, czy musisz wymienić rury.