Elektryczne odśnieżanie – systemy przeciwoblodzeniowe

Zastosowanie systemu przeciwoblodzeniowego może pomóc w zminimalizowaniu wpływu śniegu i lodu na pracę. Są jednak pewne rzeczy, o których należy pamiętać przy wdrażaniu tego typu techniki.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z ebudowa.pl

Unikaj zasp tworzonych przez pługi śnieżne

Odśnieżanie podjazdu może nie być Twoją mocną stroną, ale jeśli masz do dyspozycji pług śnieżny, możesz spróbować. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, usuwanie śniegu z podjazdu może zaoszczędzić kłopotów z odśnieżaniem.

Pług śnieżny ma możliwość spychania gęstego, ubitego śniegu w dół ulicy. Potrafi także tworzyć wiatrołomy, czyli kopce śniegu, których odśnieżanie może być uciążliwe. Ponadto, pług śnieżny nie jest łyżką, lecz raczej maszyną z nieruchomymi płytami bocznymi. Dzięki temu maszyna może sprawnie przemieszczać śnieg i odśnieżać podjazdy.

Pług śnieżny jest łatwy w użyciu, ale sprzątanie może być ćwiczeniem z frustracji. Mimo że radzą sobie z przyzwoitą ilością śniegu, nie są zaprojektowane tak, aby zbliżyć się do drzwi garażowych lub budynku. Nie poradzą sobie również z drobiazgami, jak koparka, co jest konieczne, jeśli chcesz wejść w szczegóły swojego podjazdu.

Najlepszym sposobem na wykonanie pracy jest wynajęcie profesjonalnej firmy odśnieżającej. Najlepsze firmy mogą błyskawicznie oczyścić Twój podjazd ze śniegu. Firmy te będą również w stanie usunąć śnieg z wąwozów i bocznych ulic, co może być prawdziwym kłopotem, aby oczyścić na własną rękę. Jeśli nie masz ochoty na odśnieżanie podjazdu, możesz wynająć maszynę do odśnieżania, która wykona to zadanie za Ciebie.

Pług śnieżny BOSS to maszyna, która może odśnieżyć Twój podjazd i zaoszczędzić Ci kłopotów z odśnieżaniem. Posiada również wielopozycyjne łopatki, co oznacza, że możesz wybrać, czy chcesz odśnieżyć, czy przejść do następnego zadania. Jeśli masz pług śnieżny, upewnij się, że masz pod ręką apteczkę, gaśnicę, pas holowniczy i dodatkowy płyn do spryskiwaczy. Zapoznaj się również z instrukcją obsługi, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystasz możliwości swojej maszyny.

BOSS Straight-Blade jest wspaniałym urządzeniem, które może być używane do odśnieżania dużych powierzchni lub jako zapasowe, gdy wspomniany pług śnieżny postanowi zrobić sobie przerwę. Wielopozycyjny lemiesz może być ustawiony pod kątem, nabierany lub prostowany.

Maksymalizacja skuteczności materiałów przeciwoblodzeniowych

Obecnie powierzchnie przeciwoblodzeniowe mają ograniczoną zdolność do dobrego funkcjonowania w ultra niskich temperaturach, a ich działanie jest ograniczone przez krytyczne warunki środowiskowe. Aby zmaksymalizować skuteczność materiałów przeciwoblodzeniowych, stany chemiczne/fizyczne interfejsu lód-podłoże muszą być dynamiczne. Zrozumienie dynamicznych właściwości interfejsu lodowego może pomóc w projektowaniu nowych powierzchni przeciwoblodzeniowych.

Obecnie, główny nurt nawierzchni przeciwoblodzeniowych uważa interfejs lód-podłoże za statyczny. Jednakże, dynamiczne ewolucje interakcji pomiędzy lodem a podłożem są obserwowane w różnych systemach naturalnych. W związku z tym, powierzchnie przeciwoblodzeniowe z wbudowanymi środkami smarnymi są inspirowane przez te samo reagujące powierzchnie. Celem badań jest stworzenie trwałych powierzchni przeciwoblodzeniowych, które będą odpowiednie do zastosowań w świecie rzeczywistym.

Badania koncentrowały się na projektowaniu materiałów polimerowych, które są odpowiednie do zastosowań przeciwoblodzeniowych. Zbadano również mechanizmy leżące u podstaw działania tych materiałów. Wyniki badań wykazały, że siła adhezji lodu w powłokach ikefobowych jest bardzo niska, a na siłę adhezji lodu może wpływać interfejs lód-podłoże. Kilka powłok icephobic testowano przy użyciu promieniowania UV, roztworów chemicznych i papieru ściernego. Siła przyczepności lodu zmniejszyła się o około 60%. Jednak siła odladzania nie zmieniła się.

Badania te zapewniły podstawowe zrozumienie dynamicznej ewolucji interakcji oblodzenie-podłoże. Ponadto ułatwiły projektowanie trwałych powierzchni przeciwoblodzeniowych z wbudowaniem wytrzymałych materiałów. Badania wykazały również, że międzyfazowe warstwy wodne na powierzchniach przeciwoblodzeniowych mogą znacznie zwiększyć siłę przylegania lodu. Kluczowa jest jednak trwałość zaszczepionych łańcuchów polimerowych.

Ponadto badania wykazały, że do tworzenia śliskich powierzchni porowatych nasączonych cieczą można zastosować lubrykant ulegający przemianie fazowej. Jego punkt przejścia fazowego był wyższy niż punkt zamarzania wody. W związku z tym może absorbować wodę z lodu i śniegu bezpośrednio w wilgotnym środowisku. Wyniki sugerowały, że LLGs mogą być stosowane jako powierzchnie przeciwoblodzeniowe w ekstremalnie niskich temperaturach.

Innym ciekawym rezultatem było opracowanie dynamicznej powierzchni przeciwoblodzeniowej, która może reagować na bodźce zewnętrzne, takie jak światło i pole magnetyczne. Prototyp tej dynamicznej powierzchni został przedstawiony w innym doniesieniu. Jednakże, eksperymentalne wytworzenie dynamicznej powierzchni przeciwoblodzeniowej przypominającej rybią łuskę jest konieczne dla potwierdzenia wyników modelowania.

Wpływ operacji usuwania śniegu i lodu na środowisko

Stosowanie odpowiednich środków odladzających do usuwania śniegu i lodu jest ważne dla bezpieczeństwa kierowców. Jednak metody te mają również pewne negatywne skutki dla środowiska. Efekty te sięgają od zanieczyszczania dróg wodnych do szkodzenia lokalnym ekosystemom.

Jedną z najbardziej powszechnych metod usuwania śniegu i lodu jest stosowanie soli kamiennej. Te chemikalia mają zdolność do chorowania wielu gatunków ryb i innego życia wodnego, a także wpływają na lokalne zasoby wody pitnej. To duży problem i taki, na który samorządy zaczynają zwracać uwagę.

Podczas gdy używanie soli kamiennej jest skuteczne w topieniu lodu, wytwarza ona również chlorki, które mogą być szkodliwe dla lokalnych ekosystemów słodkowodnych. Używanie ekologicznych alternatyw jest konieczne. Lepsze zrozumienie, ile soli jest potrzebne do usunięcia lodu, może pomóc zminimalizować ogólne koszty odladzania.

Inną metodą zapobiegania wiązaniu się lodu z nawierzchnią jest przeciwdziałanie oblodzeniu. W tym celu wykorzystuje się substancje chemiczne, które zapobiegają procesowi wiązania, zanim śnieg uderzy w drogę. Zapobiega to przywieraniu śniegu do nawierzchni i ułatwia pracownikom odśnieżanie. Metoda ta pozwala zaoszczędzić sól, pracę i inne zasoby.

Inne metody usuwania śniegu i lodu obejmują użycie elektrycznych grzejników o dużej mocy do roztopienia lodu. Jednak te metody są drogie i mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Bardziej opłacalną alternatywą dla usuwania oblodzenia jest stosowanie roztworu solanki. Solanka to roztwór wody i soli, który ma niższą temperaturę zamarzania niż woda. Roztapia ona lód przy kontakcie z nim. Ta metoda wykorzystuje mniej soli i wymaga jednej czwartej do jednej piątej ilości tradycyjnego odladzania.

Inne możliwości zmniejszenia wpływu usuwania lodu i śniegu na środowisko to zatrudnienie profesjonalnej firmy odśnieżającej. Firmy te mogą odśnieżać całą okolicę, co zapobiega konieczności używania wielu prywatnych odśnieżarek. Ponadto, usługi te mogą również zmniejszyć zużycie środków odladzających.

Oprócz zmniejszenia wpływu na środowisko, tego typu systemy poprawiają również mobilność mieszkańców. Na przykład w mieście Brampton, ON, zmniejszyły one zużycie paliwa, zredukowały liczbę nadgodzin i poprawiły zrównoważony rozwój. Miasto zmniejszyło również ilość soli używanej na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *