Jak ogrzać zimny strych

Posiadanie zimnego poddasza jest jedną z najczęstszych skarg właścicieli domów. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby uniknąć tego problemu i utrzymać ciepło na poddaszu. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą kupującą dom po raz pierwszy, czy też posiadaczem domu od dłuższego czasu, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać ciepło na swoim poddaszu.

Izolacja

Dobra izolacja poddasza może obniżyć temperaturę w Twoim domu i utrzymać niskie rachunki za ogrzewanie i chłodzenie – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu Związek z Urodą. Może również chronić Twój dom przed przeciekami wody.

Izolacja poddasza to świetna inwestycja, która zwróci się w ciągu zaledwie jednego roku. Jeśli nie jesteś pewien jak zaizolować swój strych, skontaktuj się z profesjonalistą, który może polecić najlepszy rodzaj izolacji.

Włókno szklane jest doskonałą opcją. Jest naturalnie ognioodporne i nie podrażnia skóry ani płuc. Izolacja z włókna szklanego jest dostępna w rolkach, batach i kocach. Płaty mogą być przycięte do rozmiaru Twojego poddasza lub podłogi i są wyposażone w barierę przeciwwilgociową. Batony mają nadrukowaną wartość R.

Sztywne arkusze piankowe to kolejna opcja. Są one dostępne w standardowych szerokościach i grubościach, i mogą być wykonane z folią lub papierową okładziną. Sztywna pianka może być stosowana na poddaszach i podłogach, aby poprawić wartość R istniejącej izolacji.

Materiał izolacyjny jest często wykonany z pianki, celulozy lub włókna szklanego. Izolacja luźno wypełniona jest droższa, ale oferuje znaczne oszczędności na rachunkach za media. Aby określić ilość potrzebnej izolacji, skontaktuj się z certyfikowanym doradcą energetycznym. Może on dostarczyć bezstronnej opinii. Możesz również skontaktować się z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym, aby sprawdzić, czy ma ono certyfikowanego doradcę energetycznego.

Możesz również użyć izolacji z pianki natryskowej. Ten rodzaj izolacji blokuje przepływ powietrza, tworząc uszczelnienie przypominające sklepienie. Jest jednak droga w instalacji i nie można jej usunąć. Najlepiej stosować ją na poddaszach, gdzie dostęp jest ograniczony.

W zimnym klimacie, ważne jest, aby zainstalować barierę parową. W zależności od regionu, bariera parowa może być zainstalowana na zewnątrz lub wewnątrz poddasza.

Wentylacja

Podczas zimy, właściwa wentylacja dla zimnego poddasza jest ważna, aby uniknąć tworzenia się lodu na dachu i innych problemów związanych z gromadzeniem się śniegu. Może to uszkodzić drewniane konstrukcje i spowodować powstawanie pleśni.

Właściwa wentylacja poddasza jest również ważna, aby nie dopuścić do zamarzania krokwi. Wilgoć zebrana na strukturach izolacyjnych może również powodować problemy. Mogą one obejmować tworzenie się pleśni i deformację struktury sufitu. Może również uszkodzić wykładzinę lub wylewkę wyrównującą, powodując pojawienie się mikropęknięć.

Aby zapewnić właściwą wentylację zimnego poddasza, należy zamontować kanały wentylacyjne, które umożliwią cyrkulację powietrza. Otwory powinny mieć co najmniej ćwierć cala średnicy i być pokryte odporną na korozję drucianą tkaniną.

Możesz również chcieć zainstalować wymiennik ciepła, aby utrzymać poddasze w stałej temperaturze. Powietrze powinno omijać Twój pokój na poddaszu dwa razy na godzinę. Ewentualnie możesz wymienić okna na mniejsze.

Możesz również chcieć zainstalować wywietrzniki na kalenicy swojego domu. Są one często stosowane na dachówkach metalowych lub gontach. Te otwory wentylacyjne muszą mieć co najmniej pięć centymetrów szerokości i być umieszczone jeden rząd z powrotem od kalenicy domu.

Możesz również chcieć zainstalować świetliki na przeciwległych szczytach swojego domu. Przydadzą się one również do wentylacji poddasza.

Dobry system wentylacyjny powinien być również zaprojektowany tak, aby wytrzymywał nagłe zmiany pogody. Cechy konstrukcyjne zależą od rodzaju dachu, jaki posiadasz. Musisz również wziąć pod uwagę objętość swojego pokoju na poddaszu. To pomoże Ci określić liczbę otworów wentylacyjnych i powierzchnię każdego z nich.

Stosowanie właściwej wentylacji to dobry sposób na ochronę konstrukcji dachu i utrzymanie niskich kosztów ogrzewania. Jeśli masz metalowy dach, będziesz musiał również zainstalować barierę parową z folii.

Bariera promiennikowa

Dodanie bariery promiennikowej do Twojego poddasza to świetny sposób na zmniejszenie ilości ciepła, które dostaje się do Twojego domu. Technologia ta wykorzystuje cienką warstwę aluminium do odbijania ciepła od słońca z powrotem do domu. Może to poprawić komfort Twojego domu, jednocześnie pomagając Twojej klimatyzacji działać bardziej efektywnie.

Jeśli rozważasz dodanie bariery promieniowania do swojego poddasza, jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Główną rzeczą jest wybór bariery promieniowania, która jest wystarczająco odblaskowa. Musisz również upewnić się, że masz przestrzeń powietrzną obok strony odbijającej. Powinieneś również rozważyć ilość izolacji na swoim poddaszu. To określi, ile energii zaoszczędzisz.

Powinieneś również rozważyć ilość kurzu, który będzie na twoim poddaszu. Podczas gdy może to nie wydawać się problemem, ostatecznie spowoduje to problemy. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalisty, który zainstaluje Twoją barierę promieniowania.

Istnieje wiele korzyści z zainstalowania bariery promieniowania. Na przykład, może to zmniejszyć ilość chłodzenia trzeba zrobić w miesiącach letnich. Może również utrzymać komfort na poddaszu przez cały rok. I może pomóc Ci zakwalifikować się do certyfikatów Energy Star.

Inną dużą korzyścią z zainstalowania bariery promieniowania jest to, że może pomóc Ci zmniejszyć koszty klimatyzacji. Biuro Informacji Naukowej i Technicznej stwierdziło, że bariera promieniująca może zmniejszyć straty ciepła o około sześć do ośmiu procent. To równa się około 5 dolarów w Baltimore i około połowy tego w łagodniejszym klimacie.

Inną zaletą instalacji bariery promieniowania jest to, że utrzymuje przewody chłodnicze, zmniejszając w ten sposób ilość czasu, w którym klimatyzator musi pracować. To może pozwolić Ci wybrać mniejszy klimatyzator i zaoszczędzić pieniądze.

Uszczelnienie i izolacja podłogi poddasza

Zwiększenie izolacji poddasza jest dobrym sposobem na zwiększenie wartości domu i zmniejszenie kosztów energii. Jest to dość prosty projekt typu „zrób to sam”, ale jego wykonanie może zająć kilka dni lub weekend. Jeśli nie masz profesjonalisty do pomocy, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem.

Zanim zaizolujesz swój strych, będziesz musiał go uszczelnić. Zapobiega to przeciekaniu powietrza na poddasze i utrzymuje wilgoć na zewnątrz. Przecieki powietrza występują w różnych miejscach, takich jak okolice oświetlenia wpuszczanego, penetracje instalacji wodno-kanalizacyjnych i kanałów, a nawet wokół przewodów kominowych pieca. Jeśli podłoga Twojego poddasza nie jest uszczelniona powietrzem, trudno będzie Ci zainstalować izolację.

Aby uszczelnić przecieki powietrza wokół przewodu kominowego, będziesz potrzebował żaroodpornej masy uszczelniającej. Możesz również owinąć folię aluminiową wokół przewodu kominowego i przymocować ją do drewna. W przypadku większych otworów potrzebny będzie solidny materiał blokujący.

W przypadku szczelin między kołkami można użyć worka na śmieci wypełnionego izolacją z włókna szklanego. Można również wypełnić większe szczeliny rozprężną pianką w sprayu. Możesz użyć piankowych uszczelek do uszczelnienia płyt elektrycznych.

Po uszczelnieniu przecieków powietrza, będziesz chciał uszczelnić wszelkie otwory w suchej zabudowie. Może być również konieczne, aby naprawić wszelkie otwory w podłodze na poddaszu. Jeśli naprawiasz otwory w podłodze, będziesz chciał się upewnić, że używasz respiratora cząstek stałych i maski przeciwpyłowej. Może być również konieczne zainstalowanie niektórych weatherstripping do uszczelnienia górnej części swoich przystanków drewna.

Możesz również zaizolować ściany kolankowe. Ściany te oddzielają przestrzeń klimatyzowaną od nieklimatyzowanego poddasza. Aby zaizolować ścianę kolankową, będziesz potrzebował kombinacji izolacji wgłębnej i ciągłej. Możesz kupić sztywną izolację z płyt piankowych w lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Zapory lodowe

Podjęcie kroków w celu uniknięcia zapór lodowych na poddaszu to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, przy jednoczesnym zachowaniu piękna domu. Tamy lodowe mogą być spowodowane przez kilka czynników, w tym źle utrzymany dach i izolację. Problemy te nasilają się zimą, gdy śnieg i lód gromadzą się na dachu i na jego krawędzi. Ponadto właściciele domów powinni podjąć działania w celu przycięcia drzew i gałęzi nad dachem, które mogą przebić materiały dachowe.

Najlepszy sposób na uniknięcie zapór lodowych na poddaszu zależy od konkretnej sytuacji. Jednym z rozwiązań jest zakup urządzenia, które zapobiegnie powstawaniu lodu w pierwszej kolejności. Inną metodą jest zainstalowanie wentylatora poddasza. Choć może się to wydawać sporym wydatkiem, to w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić setki dolarów.

Inne rozwiązania obejmują izolację tarasu poddasza, co zapobiegnie ucieczce ciepła przez dach. Ponadto możesz również podjąć środki w celu zmniejszenia przepływu powietrza na swoim poddaszu, w tym obniżenie sufitów i dodanie przegród do dolnej strony dachu. Poza utrzymaniem chłodu na poddaszu, pozwoli to również utrzymać temperaturę powietrza w domu na komfortowym poziomie.

Podczas gdy poddasze jest najbardziej oczywistym miejscem do szukania, zapory lodowe mogą występować również w innych miejscach Twojego domu. Jeśli podejrzewasz, że Twój dom jest podatny na powstawanie zapór lodowych, powinieneś skonsultować się z licencjonowanym inspektorem domu. Może on dokonać inspekcji domu i przedstawić sugestie dotyczące naprawy. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w wentylator poddasza, ponieważ pomoże on utrzymać chłód na poddaszu i zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania tam lodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *