Jak osuszyć budynek

Niezależnie od tego, czy próbujesz zapobiec powstawaniu pleśni, czy też musisz osuszyć budynek po powodzi, istnieje kilka technik, które możesz zastosować. Należą do nich agresywne metody suszenia „w miejscu”, odkurzacze mokre i nauka psychrometryczna.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym wsparciebudowy.pl

Nauka psychrometryczna

Nauka psychrometryczna i jak osuszyć budynek to wieloaspektowy temat, który obejmuje wiele zagadnień, od podstaw ciśnienia powietrza po fizykę termodynamiki wilgotnego powietrza. W rezultacie dostępnych jest wiele wykresów psychrometrycznych i kalkulatorów, które pomagają lepiej zrozumieć złożone zależności pomiędzy ciśnieniem powietrza, wilgotnością, temperaturą i jakością powietrza. Niektóre wykresy psychometryczne wykorzystują nawet stosunek temperatury i wilgotności suchej masy. Wykresy te są przydatne w rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska oraz w wizualizacji koncepcji kontroli środowiska.

Wykres psychrometryczny to rodzina równo rozłożonych linii prostych obejmujących kilka różnych parametrów. Wykres zawiera 15 kombinacji niezależnych parametrów i jest używany głównie w lokalizacjach poniżej 2000 stóp. Wykres jest również używany jako odniesienie dla bardziej zaawansowanych obliczeń oraz przy projektowaniu systemów chłodzenia i ogrzewania. Dla większości zastosowań szklarniowych wykres jest wystarczający.

Wykres psychograficzny ma wiele zalet, przede wszystkim możliwość wizualizacji kilku koncepcji kontroli środowiska w formacie wizualnym. Wykres jest również w stanie wyświetlić temperaturę punktu rosy w łatwo przyswajalnym formacie – słowa te zostały ułożone przez ekspertów serwisu . Szacuje się, że wzrost temperatury powietrza o 10 stopni F powoduje zmniejszenie wilgotności względnej o 20%. Jest to bardzo istotny czynnik przy projektowaniu systemów HVAC i ma znaczenie dla utrzymania wilgoci w powietrzu i minimalizacji kondensacji. Wykres jest również przydatny do pomocy w znalezieniu najlepszego czasu na otwarcie okna dla naturalnej wentylacji.

Psychologia wilgoci jest złożona, ale wykres psychrometryczny może być cennym narzędziem przy rozwiązywaniu problemów środowiskowych i podejmowaniu bardziej świadomych decyzji. Wykres jest dostępny w wielu różnych zakresach temperatury i ciśnienia, i jest dostępny zarówno w jednostkach SI jak i IP. Jest on również dostępny w różnych formach, takich jak suwaki, arkusze wykresów bez żargonu i tabele danych. Wykresy są dostępne w niskich i wysokich zakresach temperatur.

Wykres psychograficzny to doskonałe narzędzie do edukacji siebie i swoich klientów. Wykres jest prostym, ale potężnym narzędziem, które dostarcza odpowiedzi na ważne pytania.

Agresywne lub „na miejscu” metody osuszania

Użycie aerografu o dużej prędkości nie jest jedynym sposobem na osuszenie zalanego budynku. Ciepła temperatura powietrza i dobre namoczenie mogą przejść długą drogę do przywrócenia struktury do formy. Oczywiście, nie ma gwarancji, że tak się stanie, ale dobry wykonawca może przynajmniej dać ci szansę walki.

Najlepszym sposobem, aby powiedzieć, czy twój budynek jest w na dłuższą metę jest wynajęcie wykonawcy jakości z rekordem toru do boot. Dobry wykonawca będzie w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, polecając opłacalny plan naprawy i renowacji. Najlepsze z nich będą również w stanie polecić pełną obsługę ubezpieczyciela z dobrą reputacją. Jeśli Twój dom lub biuro uległy uszkodzeniu w wyniku burzy, natychmiast skontaktuj się z wykonawcą.

Używanie odkurzacza na mokro

Używanie odkurzacza na mokro do osuszania budynku jest doskonałym sposobem na zmniejszenie szkód wyrządzonych przez wodę i ryzyka powstania pleśni strukturalnej. Ponadto może być poręcznym narzędziem do sprzątania rozlanych płynów, plam i zanieczyszczeń.

Jeśli rozważasz użycie odkurzacza na mokro, ważne jest, aby wiedzieć, co to jest i jak działa. Wiele modeli ma wymienną szczotkę i kanister, a akcesoria mogą pomóc w czyszczeniu wielu różnych materiałów.

Oprócz sprzątania rozlanych płynów, odkurzacz do sprzątania na mokro może być również używany do usuwania kurzu i zanieczyszczeń w pomieszczeniach i na zewnątrz. Niektóre modele posiadają funkcję dmuchawy, która umożliwia szybkie zasysanie i wydalanie powietrza. Jest ona również przydatna do spychania gruzu na stosy.

Odkurzacze do pracy na mokro mogą być również wykorzystywane do usuwania śniegu i lodu. Mogą być również używane do czyszczenia pękniętych rur i zatkanych toalet.

Niektóre modele posiadają system recyrkulacji, który pozwoli na recykling zużytego płynu i zmniejszenie ilości ścieków. Dodatkowo, niektóre modele posiadają zbiornik na mokro. Dzięki temu możesz posprzątać bałagan bez konieczności wybiegania po nową wodę.

Odkurzacz na mokro może być również używany do czyszczenia pożarów. Może on oczyścić rurę wydechową i usunąć popiół. Niektóre modele posiadają również worek na suchy pył. Jest to przydatne do sprzątania popiołu z kominków.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas korzystania z odkurzacza mokrego, jest jego właściwe użytkowanie. Jeśli użyjesz go niewłaściwie, możesz uszkodzić silnik. Należy również pamiętać o przestrzeganiu instrukcji producenta. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie instrukcji obsługi właściciela, aby upewnić się, że wiesz, jak używać odkurzacza.

Odkurzacz na mokro może być potężnym narzędziem. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, czego można się spodziewać podczas korzystania z niego. Stosując się do tych wskazówek, będziesz w stanie użyć mokrego odkurzacza do suszenia & oczyścić swój budynek. Może również uratować integralność strukturalną Twojego domu.

Mokry odkurzacz może również zaoszczędzić tysiące dolarów w szkodzie wodnej. Podczas gdy wydasz więcej początkowo, zaoszczędzisz pieniądze w dłuższej perspektywie.

Zapobieganie pleśni

Niezależnie od tego, czy remontujesz, czy robisz jakieś naprawy domowe, zapobieganie pleśni jest ważne. Pleśń może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia i może Cię kosztować tysiące dolarów. Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec pleśni w swoim domu.

Po pierwsze, należy wysuszyć dotknięty obszar. Utrzymywanie mokrego obszaru sprawi, że będzie to bardziej prawdopodobne dla rozwoju pleśni. Idealnie, obszar powinien być suchy w ciągu 24 do 48 godzin po spuszczeniu wody.

Podczas suszenia obszaru, upewnij się, że czyścisz i suszysz wszystkie powierzchnie i materiały. Dotyczy to dywanów i chodników, płyt sufitowych i twardego drewna. Pomocne jest również użycie odkurzacza na mokro/sucho, aby usunąć wodę, która wniknęła w wykładzinę. Jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się całej wody, być może będziesz musiał użyć ekstraktora do usuwania dywanów.

Pleśń potrzebuje jedzenia i wody. Jeśli masz nieszczelny dach lub problem z hydrauliką, możesz ograniczyć rozwój pleśni poprzez jak najszybsze usunięcie przecieków. Możesz również ograniczyć rozprzestrzenianie się pleśni poprzez czyszczenie miejsc, które były narażone na działanie wody.

Pleśń jest również zagrożeniem dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży lub masz problemy z oddychaniem. Pleśń może podrażniać gardło, oczy i zatoki, powodując duszności w nosie i kaszel. Możesz również mieć ból gardła lub poparzyć oczy, co może prowadzić do bólu głowy i innych problemów zdrowotnych.

Innym sposobem zapobiegania pleśni jest stosowanie odpornych na pleśń materiałów budowlanych. Ponadto należy upewnić się, że przegrody budowlane zawierają wodoszczelne okna i drzwi, uszczelki wokół okien i drzwi oraz wodoszczelny siding. Zapobiega to przedostawaniu się wody do budynku i pozwala mu szybko wyschnąć.

Rozwój pleśni jest również zagrożeniem dla lokatorów budynku i personelu. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz pleśń lub czy się ona rozprzestrzeniła, możesz skonsultować się z profesjonalistą. Może on również doradzić, jak zapobiegać problemom w przyszłości.

Użycie osuszacza w celu zmniejszenia ilości wilgoci w budynku pomoże. Dodatkowo możesz użyć wentylatora, aby zwiększyć ilość cyrkulacji powietrza i przyspieszyć proces osuszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *